تبلیغات
حاج عباس شریبی - اصلح را انتخاب کنیم
حاج عباس شریبی
صفحه نخست         تماس با مدیر         پست الکترونیک        RSS         ATOM

«همانا خداوند به شما امر می‌كند كه امانت‌ها را به كسانی كه اهلیت آن را دارند بسپارند. و چون میان مردم به قضاوت پردازید، به عدل قضاوت كنید، چه نیكو است آنچه خداوند شما را به آن اندرز می‌دهد همانا خداوند، شنوایی بیناست. سوره مباركه نساء آیه 57».

    مجلس شورای اسلامی به عنوان یكی از حساس‌ترین مراكزی است كه نظام مقدس جمهوری اسلامی از رهگذر آن استقرار بیشتری پیدا می‌كند و لذا همواره مورد توجه دوستان و دشمنان بوده است و خواهد بود. اگر چه مسأله مهم قانونگذاری كه یكی از اركان اساسی اداره كشور است بر عهده مجلس شورای اسلامی است، ولی موضوع انتخاب نظام اجرایی در سطح كلان آن را كه طبق قانون اساسی بر عهده نمایندگان ملت است.    به فرموده امام خمینی(ره): «این مجلس عصاره زحمت‌های طاقت‌فرسای این ملت مسلمان بوده و فراهم آمده از الله‌اكبرهای مردم است». یعنی آرای یكایك ما آنچنان اهمیت دارد كه گویی با كمی بی‌دقتی یا احساسی فكر كردن ثمره‌ای صدمه خواهد دید كه جبرانش بسیار مشكل است.

    آیات و روایات متعددی بر لزوم مسؤولیت و مشاركت عمومی در اداره جامعه و ایجاد همبستگی لازم برای مقابله با دشواری‌ها دلالت دارند و نشان می‌دهند كه مشاركت در مسایل جامعه اعم از سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی یك واجب و تكلیف شرعی است. مردم در برابر خدا مسؤولند و از این رو در اداره جامعه مسؤولیت دارند و باید در فعالیت‌های سیاسی شركت كنند. در غیر این صورت اگر جامعه دچار فساد، انحطاط، استبداد و اختناق شود، همه مردم باید جوابگو باشند. لذا، مجلس شورای اسلامی نمونه بارز حضور مردم در صحنه اداره جامعه است تا در چارچوب قوانین اسلامی به تدوین قوانین مورد نیاز جامعه بپردازد و با تأیید شورای نگهبان از نظر عدم مغایرت با شرع و قانون اساسی، این قوانین از طریق قوه مجریه به اجرا درآید و در عین حال توسط مجلس بر حسن اجرای آن نظارت شود.

    امام خمینی(ره) می‌فرماید: امروز مسؤولیت به عهده ملت است و ملت اگر چنانچه كنار بنشیند، اشخاص متعهد كنار بنشینند، و اشخاصی كه نقشه كشیده‌اند برای این مملكت از چپ و راست، آنها وارد بشوند در مجلس، تمام مسؤولیت به عهده ملت است. هر قدمی كه بر ضد اسلام بردارند در نامه اعمال ملت نوشته می‌شود، هر كاری كه انجام بدهند مسؤولیتش متوجه ملت است.

    به این ترتیب نقش تمامی كسانی كه می‌توانند و مكلف به رأی دادن هستند آنقدر زیاد است كه سرنوشت یك ملت را رقم می‌زند. لذا توصیه و تأكید بر انتخاب فرد اصلح بر ضرورت بیشتر و وقت عملی كامل‌تر لازم و بجاست. تصور بر این است كه همه مردم به خصوص آنهایی كه مشكلات، مسایل، پیشرفت‌ها، دوباره‌كاری‌ها، موافقت‌ها، مخالفت‌ها و ... را پیگیری كرده‌اند، نمایندگان را به خوبی می‌شناسند و در مقام انتخاب نماینده اصلح چندان مشكلی نداشته باشند. آن نماینده‌ای كه برای غریبه‌ها سینه چاك كرده است، یا آن نماینده‌ای كه به طرق مختلف مخالفت خود را با قانون اساسی و قوانین اسلام نشان داده است، یا آن نماینده‌ای كه حركتی برای بهبود اوضاع و احوال حوزه انتخابی خود نداشته است و یا آن نماینده‌ای كه باید و نبایدها را نمی‌بیند و نمی‌شناسد، آن نماینده‌ای كه مرزشناس نیست، یا آن نماینده‌ای كه اقتضائات جایگاه خود را رعایت نمی‌كند همه و همه این موارد راهنمای خوبی است برای اینكه در انتخاب نماینده اصلح موفق باشیم.

    اگر نماینده وجدان بیدار، تلاش گسترده، فعالیت به موقع و توجه به مسایل معنوی داشته باشد قدر مسلم بسیاری از آفات از صحن مجلس دور خواهد شد و تلاش و حركت عمومی هم بیش از پیش خواهد شد. مسلماً در آستانه انتخابات نهمین  دوره مجلس شورای اسلامی مردم تیزبین كشورمان آنقدر هوشیاری دارند كه برای انتخاب نماینده اصلح چه گزینه‌هایی را مدنظر قرار دهند و انتظارات خود را چگونه تقاضا كنند. چند دوره تجربه خوبی را به یكایك ما داده است، اگر چه جوانترها شاید فاقد این تجربیات باشند ولی مشاوره صادقانه مجربین می‌تواند راهگشای كار باشد.

    مقام معظم رهبری در دیدار خود با نمایندگان مجلس شورای اسلامی  نكات برجسته‌ای را برای نمایندگان مطرح كردند كه برای ضرورت انتخاب اصلح برخی از فرمایشات ایشان را می‌آوریم.

    ایشان فرمودند: مجلس در نظام، حقیقتاً از جایگاه ممتازی برخوردار است، زیرا رأی مردم و خواست آنها، در مسیر و جهت‌گیری و منش عمومی نظام، تأثیر بنیانی و تعیین كننده دارد و باید هم داشته باشد. بنابراین، مجلس یكی از بزرگترین – اگر نگوییم بزرگترین – معابری است كه نظام اسلامی از آن طریق، به سمت هدف‌های خود عبور می‌كند و این معبر، بسیار مهم و حساس است.

    اهمیت و حساسیتی را كه ایشان در كلام خود مورد تأكید قرار داده‌اند، نشان از اهمیت انتخاب اصلح دارد، یعنی وظیفه رأی دادن كه خود مهم و جدی است شاید مهم‌تر و جدی‌تر از آن انتخاب اصلح است زیرا اگر قرار باشد صرف رأی دادن اسقاط تكلیف كند پس موضوع سرنوشت‌ساز بودن رأی یك نماینده چه می‌شود؟ اگر دیدگاه‌های او را نشناخته رأی دهیم حاصل چه خواهد بود؟

    قدری تأمل و مشورت لازم است، قدری تفحص و پرس‌وجوی سالم لازم است. مراقب باشیم تا مثل مدرس‌ها وارد مجلس شوند. نامی از شهید مدرس آمد دریغ است اگر از این اسوه نمایندگی چیزی نگوییم و ننویسیم و بهتر است از كلام امام خمینی(ره) وام بگیریم تا یك بار دیگر و از طریقی دیگر در انتخاب اصلح یك راهنمایی جامع داشته باشیم. امام خمینی(ره) در شانزدهم خرداد پنجاه و هشت در دیدار با دانشجویان دانشگاه شیراز فرمودند: آنها از مدرس می‌ترسیدند، مدرس یك انسان بود، یك نفری نگذاشت پیش برود كارهای او را، تا وقتی كشتندش. یك نفری غلبه می‌كرد بر همه مجلس، بر اهالی كه در مجلس بودند غلبه می‌كرد یك نفری. یك نفی تا توی مجلس نبود (من آن وقت مجلس رفتم، دیدم، برای تماشا، بچه بودم، جوان بودم رفتم)، مجلس آن وقت تا مدرس نبود مثل اینكه چیزی در آن نیست، مثل اینكه محتوا ندارد. مدرس با آن عبای نازك و با آن – عرض می‌كنم – قبای كرباسی وقتی وارد می‌شد، مجلس می‌شد – یك مجلس – طرح‌هایی كه در مجلس داده می‌شد، آن كه مخالف بود مدرس مخالفت می‌كرد و می‌ماساند مطلب را. (صحیفه نور جلد هفتم صفحه 63)

    قدرت، بی‌توجهی به مظاهر مادی، جایگاه و ارزش فردی، اصالت و تكیه بر قدرت الهی در این كلام امام خمینی(ره) در خصوص مدرس واضح است یعنی مجلس مثل مدرس‌ها را می خواهد. در همین راستا و برای تأكید بیشتر بر شخصیت فرد نماینده و راهگشایی برای رأی‌دهندگان

 

بخش دیگری از فرمایشات مقام معظم رهبری در خرداد سال 74 را می‌آوریم و مقاله را به پایان می‌بریم.

    ایشان فرمودند: شغل نمایندگی، اعز از مشاغل دیگر و بالاتر از آنهاست... نباید یك دقیقه از وقت این مجلس هدر رود. «باید»ها و «نباید»ها بایستی در شئون نمایندگی مراعات شود، زیرا عزت و عظمت مجلس و قرار گرفتنش در موضع حكمت، و البته به رعایت این موارد است. در صورتی كه بایدها و نبایدها به درستی اجرا نشوند، مجلس از پایگاه واقعی خود تنزل خواهد كرد.

    غیر از آنچه بارها و بارها درخصوص نماینده اصلح شنیده‌اید و باید هنگام رأی دادن با نهایت دقت در نظر داشت، سوگندی را كه نمایندگان طبق اصل قانون اساسی ادا می‌كنند چنین است:

    «من در برابر قرآن مجید، به خدای قادر متعال سوگند یاد می‌كنم و با تكیه بر شرف انسانی خویش تعهد می‌نمایم كه پاسدار حریم اسلام و نگاهبان دستاوردهای انقلاب اسلامی ملت ایران و مبانی جمهوری اسلامی باشم، ودیعه‌ای را كه ملت به ما سپرده به عنوان امینی عادل پاسداری كنم و در انجام وظایف وكالت، امانت و تقوی را رعایت نمایم و همواره به استقلال و اعتلای كشور و حفظ حقوق ملت و خدمت به مردم پایبند باشم، از قانون اساسی دفاع كنم و در گفته‌ها و نوشته‌ها و اظهارنظرها، استقلال كشور و آزادی مردم و تأمین مصالح آنها را مدنظر داشته باشم».

    از خدای متعال می‌خواهیم كه به همه، توفیق خدمت و انتخاب نماینده اصلح را مرحمت فرماید .

منبع: omidkb.com

نوع مطلب :
برچسب ها :
پنجشنبه 22 دی 1390 :: نویسنده : سر دبیر


درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : سر دبیر
نویسندگان
نظرسنجی
برجسته ترین فاکتور برای یک نماینده منتخب از سوی شما چیست؟(شما می توانید چند گزینه را همزمان انتخاب نمایید)


جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

                    
 
 
گالری تصاویر