تبلیغات
حاج عباس شریبی - چگونه انتخاب کنیم
حاج عباس شریبی
صفحه نخست         تماس با مدیر         پست الکترونیک        RSS         ATOM

ما درطول زندگیمان در معرض انتخاب های گوناگون قرار داریم . اینکه این گزینش ها چقدر برای ما اهمیت داشته و چه تأثیری در زندگی مان گذاشته ، به فراخور ارزش و اهمیت موضوع های مختلف ، متفاوت است . اگر کمی تأمل کنیم می بینیم که این انتخاب ها به تناسب دقت و توجه ما در تعیین هدف و نتایج آن  ، یعنی در رسیدن یا نرسیدن به هدف مطلوبمان تأثیرات خوشایند یا نا خوشایند در ذهن ما بجای نهاده  است . اگر به انتخاب های نا خوشایند در گذشته ی خود بیاندیشیم شاید آرزو کنیم که زمان به عقب بر گردد تا دوباره دست به انتخاب بزنیم و با انتخاب صحیح ، به آن رضایت خاطر و منفعت نا شی از گزینش و انتخاب دست یازیم و یا حداقل از خسارات ناشی از انتخاب غلط جلوگیری کنیم .

 اما نخست باید معیارها و  شاخصه های لازم برای یک انتخاب را بشناسیم و بدانیم که چرا ؟ با تمام عقلانیت خویش در برهة خاصی از زمان دست به چنین انتخابی می زنیم . فرضـاً  اگر برای خرید لباس ، لوازم منزل ، مسکن و یا در مراتب حساستر و بالاتر ، مانند انتخاب رشته ی دانشگاهی ، شغل یا گزینش همسر قصد انتخاب داریم ، یقینـاً باید معیارهاو ضوابطی را در ذهن خویش پرداذش کنیم و بر پایه ی سامانه ذهنی خویش که شکل گرفته از انسجام این  عوامل در کنار هم می باشد به انتخاب بپردازیم .

 هر چه موضوع مورد نظر دارای اهمیت و عظمت بیشتری از جهات مختلف مادی و معنوی ، اجتماعی و سیاسی  باشد به همان نسبت هم ضروری است که انتخاب ما از دقت نظر .و هوشیاری خاصی برخوردار باشد . به گونه ای که پس از انتخاب ، شخص خود را مسوؤل گزینش خویش بدانیم و کسی را مقصر  نشناسیم آنچنان که حافظ گفته :

از چشم خود بپرس که مارا که می کشد

   جانا گناه طالع و جرم ستاره چیست

یقینـاً سود و زیان هر انتخابی رابطه مستقیم با میزان شناخت و درک و فهم انتخابگر و توتنایی های عقلانی و علمی و فهم اجتماعی و معیار های او دارد . اگر خطایی در انتخاب های ما صورت گیرد از ماست ؛ و  بالطبع ، اگر زیانی از انتخابی نا صحیح عارض زندگی ما شود ، هم ناشی از خطای خود ماست و مجاز نیستیم  دیگران را در انتخاب خود مقصر بدانیم .

همان طور که ناصر خسرو قبادیان به زیبایی هر چه تمام تر گفته :

 

نکوهش مکن چرخ نیلوفری را
برون کن ز سر باد خیره سری را

چو تو خود کنی اختر خویش را بد 

 مدار از فلک چشم نیک اختری را

 

آنچنان که وحی منزل نقش آدمیان را در تبیین سرنوشت خویش بیان فرموده!

ان الله لا یغیر ما بقوم حتی یغیروا ما بانفسهم البته دانستن تنها ، هر چند لازم است اما کافی نیست بلکه عملکرد ماست که مارا به نتایج مطلوب و یا نامطلوبی  می رساند .

 حق سبحانه و تعالی در تنزیل مجید به کرات انسان را در جایگاه انتخاب گری قرار داده است تا ماهیت عقلانی و فهم خویش را در خصوصیت سرنوشتش به نمایش گذارد ، پس می طلبد که انسان با استفاده و بهره بری از نیروی عقلانی و باور داشت های خردمندانه خویش اهداف خود را مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار داده و با تنظیم دلایل منطقی و با انتخابی درست راه رسیدن به بهترین آن اهداف را بر گزیند .

منبع: .dorood.blogfa.com

نوع مطلب :
برچسب ها :
سه شنبه 20 دی 1390 :: نویسنده : سر دبیر


درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : سر دبیر
نویسندگان
نظرسنجی
برجسته ترین فاکتور برای یک نماینده منتخب از سوی شما چیست؟(شما می توانید چند گزینه را همزمان انتخاب نمایید)


جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

                    
 
 
گالری تصاویر